تبلیغات
مقالات دانشجویان کارشناسی ارشد کرج - آشنایی با فرایند تولید یک تیر چوبی توسط اتصال انگشتی
 
مقالات دانشجویان کارشناسی ارشد کرج
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ابراهیم عبدالوهاب
نظرسنجی
سطح وبلاگ در چه حدی است ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

موضوع

آشنایی با فرایند تولید یک تیر چوبی توسط اتصال انگشتی

موضوع مورد نظر در مورد ساخت یک سازه چوبی در بک کارخانه واقع در کشور آلمان است . کشور آلمان از لحاظ توسعه و ساخت سازه ای چوبی سرامد کشور های پیشرفته است تمامی خط تولید ساخت این سازه ها منحصرا در اختیار کشور یازنده آن یعنی کشور آلمان است از همین لحاظ کشور آلمان در صدر تولید کنندگان سازه های چوبی در دنیا قرار دارد . خط تولید این کارخانه ساخته شده در کشور آلمان است این کارخانه برای تولید سازه های خود از بخش های مختلف بهره می برد این بخش ها به دسته های زیر تقسیم بندی می شود .

1-   بخش نگه داری  الوار چوب در فضای باز

2-   بخش دپو و نگهداری الوار در فضای بسته

3-   بخش بازبینی الوار های چوب

4-   بخش برش سر و ته الوار های چوب

5-   بخش چسب زنی و سر هم کردن اتصالات

6-   بخش پرس

7-   بخش کندگی و رنده

8-   بخش ابزار کاری الوارهای چوب

9-   بخش بسته بندی و ارسال سازه های چوبی

بخش یارد ( انبار نگهداری )

الوار هایی که وارد انبار نگهداری می شوند عبارتند از :

1-   الوار های بلوط

2-   الوارهای راش قرمز

3-   الوارهای راش روشن ( صورتی )

4-   الوار های کاج سفید

الوار های راش قرمز و راش روشن  عمدتا از کشور روسیه خریداری می شوند ، الوارهای کاج سفید عمدتا از کشورهای آلمان ، اتریش و اسکاندیناوی خریداری می شوند .

طبق شکل ( 1و2 ) کلیه الوارهایی  پس از ورود به انبار نگهداری بر اساس گونه و اندازه درجه بندی می شوند و بر روی قفسه های آهنی طبقه بندی می شوند ، چیدمان این انبار به گونه ای است که چوب های که قبلا وارد یارد شده اند زود تر مورد بهره برداری قرار می گیرند .

تمامی پروسه انبار گردانی در این سیستم توسط کامپیوتر صورت می گیرد و الوارها توسط

لیفتراک با جرثقیل های سقفی جابجا می شوند . در این بخش الوارها بسته بسته یه نیاز مشتری سفارش داده می شوند در این سیستم دپوی طولانی مدت نداریم فقط گونه ای کاج سفید را به مدت کوتاهی نگهداری می کنیم .

نکته : رطوبت چوب های که وارد انبار نگهداری می شوند 7 تا 12 درصد است . از اطاق پیش گرم کن قبل از شروع به کار استفاده می شود عمدتا چوب های کاج سفید را وارد اطاق پیش گرم کن می کنند الوار های راش رطوبت کمتری نسبت به کاج ها دارند .


بخش بازبینی الوار


  الوار هایی را که درون یارد نگه داری می کنند بر روی یک سیستم حمل و نقل زنجیری قرار می دهند و این سیستم الوار ها را به سمت دستگاه بازبینی الوار هدایت می کند توسط این دستگاه اپراتور حرفه ای الوار ها را به صورت چشمی بازبینی می کند و الوار های مناسب و مطلوب را برای ساخت سازه جدا سازی می کند که این عمل توسط دستگاه بازبینی الوار صورت می گیرد .  سپس این دستگاه الوار ها را به صورت عمودی بر روی یک سیستم حمل و نقل زنجیری  دیگر قرار می دهد تا الوارها به بخش بعدی منتقل شود .

 

بخش برش سر و ته الوار

در این بخش الوار هایی را که توسط سیستم حمل و نقل زنجیری از بخش بازبینی منتقل کرده بودیم را به سمت دستگاه برش سر و ته الوار منتقل می کنیم . در این بخش تمامی الوار ها به طول های مورد نیاز تبدیل شده و به صورت تک تک برش های اتصال انگشتی بر روی آنها اعمال می شود( این عمل توسط فرزهای بزرگ انگشتی صورت می پذیرد ) نکته مهم در این بخش این است که فقط الوار هایی که در وسط یک Bend  قرار می گیرند برش می خورند و الوار های ابتدایی و انتهایی فقط یک سرشان  برش  اتصال انگشتی می خورند پس از اعمال برشها  الوار ها به صورت عمودی بر روی یکدیگر قرار داده می شوند و به سمت بخش چسب خوری اتصالات  منتقل می شود .
بخش چسب زنی اتصالات و سر هم کردن

در این بخش الوار های منتقل شده را برروی میزهای آهنی قرار داده و الوار ها را به صورت سر به سر چسب زنی نموده و انها را توسط اعمال نیروهای خارجی به یکدیگر می چسبانند .

که این نیروهای خارجی می تواند توسط  پرسهای عظیم پنوماتیکی یا  توسط گیرهای دستی پنوماتیکی اعمال شود تا اتصالات به هم به صورت محکم و پایدار باشند . پس طی این پروسه الوار ها را به صورت عمودی بر روی یکدیگر قرار داده و توسط سیستم حمل و نقل به بخش دیگر منتقل می کنند .  


بخش چسب زنی نهایی و پرس

در این بخش طبق شکل ( 6 و7 ) الوار هایی را که در بخش قبلی سرهم کرده بودیم به این بخش منتقل کردیم و الوارهایی که به صورت عمودی بودند در طی مسیر بین دو بخش به صورت افقی در آمده و از زیر آبشار های چسب عبور می کنند( چسب مورد استفاده از چسب فنل فرمالدهاید و چسب ساخته شده در شهر هراتا برلین است ) تشکیل شده است که هرکدام از چسب ها به صورت مجزا بر روی الوار ها می ریزد .

نکته مهم در این بخش این است که الوار های ابتدایی و انتهایی چسب نمی خورند و فقط الوار های میانی چسب زده می شوند . الوار های پس از طی این مسیر یه سمت پرس افقی بزرگ هدایت می شوند این پرس ها قبلا توسط اپراتور بر اساس نقشه آماده شده است تا بتوان قوس مورد نظر را به الوار های چوب داد این پرس ها قادرند تا چهار طیقه الوار را به صورت همزمان پرس کنند ( بسته به ارتفاع چوب تعداد طبقات تغییر می کنند ) .

بعد از اینکه چوب ها بر روی پرس ها قرار داده شدند گیرهای این پرس توسط دستگاه های پنوماتیکی که مخصوص بستن این نوع گیرها ساخته شده اند بسته می شوند میزان به هم پرس شدن این الوار ها باید به اندازه ای باشد که الوار های ما تاب بر ندارد . چوب های آماده شده بعد از طی چند ساعت بسیار محکم به هم چسبیده و به بخش کندگی با رنده منتقل می شود .


بخش رنده و کندگی

در این بخش طیق شکل ( 8  ) الوارها بعد از اینکه چسب خوردند و به هم متصل شدند توسط جرثقیل های سقفی بر روی پایه های چرخ دار قرار می گیرند در این کار باید دقت عمل بسیار بالا باشد به این دلیل که اگر الوار به دستگاه کندگی بر خورد کند تمامی تنظیمات دستگاه بهم خورده و دستگاه از حالت کالیبره خارج می شود همچنین ضرر اقتصادی بزرگی به کارخانه وارد می شود به همین دلیل اشخاصی که مسئولیت این کار را دارند باید بسیار حرفه ای باشند  تا از کوچک ترین اشتباه هم جلوگیری شود ، حتی اگر مقدار باری که به دستگاه مید هیم بیش از اندازه مجاز باشد آن الوار را باید از رده خارج کرد .

نکته : یکی ار دلایلی که از چهار پابه های چرخ دار استفاده می شود :  این است که ما برای رنده کردن کار های قوس دار نیاز به این چهار پایه ها داریم تا بتوان توسط جرثقیل های سقفی الوار ها را طبق قوس حرکت داد و بتوان تمامی سطح چوب را رنده کنیم ، از دیگر مزیت های این چهار پایه ها این است که از خارج شدن الوار های طویل از حالت تعادل جلوگیری می کند همچنین سرعت حرکت قطعه کار را هم نیز بالاتر می برد .   در انتها چوب ها پس از رنده شدن و هم سطح شدن به بخش سالن عملیات منتقل می شود .

 

بخش سالن عملیات

الوار های چوب بعد از اینکه هم سطح شدند توسط وسایل حمل و نقل که همان جرثقیل های سقفی هستند به داخل این سالن هدایت می شوند در این سالن عملیات سوراخ کاری ، برش کاری و پرداخت نهایی صورت می گیرد تمامی این عملیات ها طبق نقشه های اماده شده توسط کامپیوتر توسط اپراتور های هر بخش صورت می پذیرد . در این سالن الوار ها توسط جرثقیل های سقفی بر روی  پایه های چوبی قرار می گیرد و سپس عملیات برش بر روی یکی از الوار ها صورت می گیرد و آن الوار به عنوان شابلن استفاده می شود بدین صورت که آن الوار را توسط جرثقیل از مکان خود برداشته و بر روی الوار دیگر منتقل می کنند و سپس الوار بعدی را خط کشی کرده و آن را برش می دهند و این عملیات را بر روی سایر الوار ها نیز انجام می دهند دقت این کار به صورت میلیمتر است . بعد از این عملیات عملیات سوراخ کاری و در آوردن دیگر اتصالات صورت می پذیرد و در انتها عملیات ترمیم چوب انجام می شود و در نهایت لبه های الوار ها را پخ می زنند تا اگر بر اثر افتادن یا ضربه به چوب لبهای سطح کار لاشه نشود و ازسطح کار جدا نشوند . در نتیجه الوار ها را به بخش بسته بندی و ارسال واگذار می کنند . در ابن بخش قطعات کار برای اجرای یک سازه چوبی برای ارسال به کشور های همسایه با پلاستیک مشکی بسته بندی می شوند و به کمک تریلر های 10 چرخ به قطار با هواپیما منتقل می شود . 

نکته : علت استفاده ار پلاستیک مشکی جلوگیری ار آفتاب دیدگی الوار است 2 تمامی این محصولات شامل 100 سال گارانتی می شود 3 از کند سوز کننده ها بسته یه نیاز مشتری استفاده می شود 4 از آفت کش ها نسبت به نیاز مشری استفاده می شود 5- قطعات یکبار اسمبل می شوند و بعد از چک کردن به مکان مورد نظر فرستاده می شود .


ابراهیم عبدالوهاب
پایاننوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 23 آذر 1390
ابراهیم عبدالوهاب
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:15 ق.ظ
Very energetic article, I loved that bit. Will there be
a part 2?
شنبه 14 مرداد 1396 12:20 ب.ظ
Wow! At last I got a website from where I can really get helpful data regarding my study and knowledge.
دوشنبه 9 مرداد 1396 03:13 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a enjoyment account it.
Look complex to more added agreeable from you! However, how could
we communicate?
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:25 ب.ظ
I got this website from my pal who informed me on the topic of this
site and at the moment this time I am browsing this website and reading very informative articles at this time.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:40 ق.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how on the topic
of unpredicted emotions.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر