تبلیغات
مقالات دانشجویان کارشناسی ارشد کرج - ماشین کف رند (Surface Planer)
 
مقالات دانشجویان کارشناسی ارشد کرج
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ابراهیم عبدالوهاب
نظرسنجی
سطح وبلاگ در چه حدی است ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

این ماشین برای صاف کردن سطوح چوب و برای یک رو و یک نر رندیدن اولیه ی چوب به کار می رود  در کارگاه هایی که از چوب های الوار ی استفاده می کنند ، جای سازمانی این ماشین کنار ماشین  اره ی مجموعه ای پاندولی یا کشویی و نزدیک به ماشین اره ی نواری می باشد ولی در کاردر کارگاهی که اعمال اولیه روی چوب را در قسمت جداگانه ای انجام می دهند ، این ماشین به عنوان مرحله ی دوم ماشین کاری در کنار اره ی نواری کوچک و یا کنار ماشین گندگی قرار داده می شود . در اغلب ماشین های رنده لبه ی صفحه ی ماشین دارای دو راهه می باشد که با کمک آن به وسیله ی تیغه رنده ی ماشین می توان  در چوب دو راهه نیز ایجاد نمود . ماشین های رنده معمولا" در دو اندازه ی عادی و کوچک به وسیله ی کارخانه های سازنده تولید می شود . به طور کلی رندیدن؛یعنی،برداشتن یک قشر نازک بلند از سطح چوب که معمولا" در جهت الیاف چوب برداشته می شود . رندیدن به وسیله ی ماشین به این طریق است که میله ی ماشین رنده در اثر گردش دورانی به اندازه ی قطاع دایره ای که تیغه ایجاد می نماید و به ضخامتی که لبه ی تیغه از توپی یا میله رنده بیرون آمده که بستگی به اختلاف سطح دو صفحه ی جلو و عقب رنده نیز دارد،از سطح چوب پوشال بر می دارد . در نتیجه گودی هایی موجی شکل در امتداد عرضی چوب ایجاد می نماید که این گودی ها را اصطلاحا" گام یا داغ رنده می نامند .

گودی های داغ رنده که در امتداد طول چوب پهلوی یکدیگر قرار می گیرند ،هر چه کمتر باشد سطح رندیده شده صاف تر است . این امر بستگی به تعداد دور،تعداد تیغه های برنده ی توپی و سرعت پیشبرد کار دارد .

ساختمان ماشین رنده

ماشین رنده از میز، بدنه، گونیا، میله یا توپی و الکتروموتور تشکیل شده است .

میز ماشین رنده

این میز از دو صفحه ی چدنی تشکیل شده که سطح آن صیقل داده شده، به نام صفحه ی جلو یا صفحه ی کارده و صفحه ی عقب یا صفحه ی کارگیر که به سر این صفحه ها در محل قرار بالای میله رنده قطعه فولادی محکم شده تا در صورت برخورد چوب های سنگین در هنگام رنده کردن، لبه ی آن دچار شکستگی نگردد. لبه ی صفحات میز رنده باید هر چه بیشتر روی میله یا توپی رنده را بپوشاند و به علت استوانه ای بودن توپی،چنانچه لبه ضخیم باشد،مقدور نخواهد بود . لذا لبه ی صفحات رابه فرم مقعر از زیر صفحه متناسب با شعاع دایره توپی رنده در آورده و به ناچار به علت نازک شدن لبه آن را از یک تکه فولاد جداگانه می سازند . بعضی کارخانه های سازنده برای کم کردن صدای ماشین رنده در موقع کار این دو قطعه ی فولادی لبه ی صفحات میز را به صورت شانه ای تولید و نصب می نمایند . طبق شکل  صفحه ی جلو ،که کار ابتدا روی آن قرار داده می شود ،قدری بلندتر از صفحه ی عقب می باشد .

این دو صفحه ی به وسیله فرمانی روی دو سطح مورب حرکت کرده ، قابل جلو و عقب رفتن در روی توپی م یباشند و به علت حرکت روی این سطح شیب دار وقتی که صفحه ی به عقب برده می شود ،به پایین نیز هدایت می گردد. و بر عکس در موقع جلو بردن با اهرم یا فرمان مربوط، به بالا نیز حرکت می نماید. این عمل باعث کم و زیاد شدن ارتفاع صفحه میز از روی میله یا توپی رنده شده و در حقیقت باعث کم تیغه و پر تیغه شدن رنده به اصطلاح کم بار و پر بار شدن رنده می گردد . معمولا" صفحه ی عقب یا کارگیر را بعد از تنظیم کردن تیغه های توپی رنده در محل خود ثابت می نمایند به نحوی که سطح صفحه ی کاملا" با بالاترین خط تماس تیغه در یک ردیف قرار گیرد و فاصله ی لبه ی آن از محیط میله یا غلطک 4 تا 5 میلیمتر باشد . صفحه ی جلو با توجه به نوع چوبی که رندیده می شود و مقدار پوشالی که می خواهیم از آن برداریم و همچنین صافی سطح آن بالا و پایین برده می شود . معمولا" مقدار بالا و پایین رفتن آن روی خط کش مدرج و شاخص آن که خط کش به صفحه ی میز متحرک و شاخص فلزی روی بدنه یا سطح مورب که ثابت می باشد محکم می گردد و با درجه بندی میلیمتری یا اینچی که فاصله ی سطح صفحه ی جلو را از بالاترین خط لبه تیغه توپی رنده نشان می دهد ،مشخص می نمایند

تنظیم صفحات ماشین رنده خیلی مهم است . لذا باید دقت نمود در موقع کار صفحه ی عقب یا کارگیر،در حین مماس بودن با خط روی تیغه ،به اندازه ی ضخامت  پوشال که خط کش مدرج ماشین نشان می دهد  ، از صفحه ی جلو یا صفحه ی کارده بالاتر قرار گیرد . در غیر این صورت ، چنانچه صفحه ی عقب بالاتر از صفحه ی جلو با اندازه ی ضخامت پوشال واقع شود، چوب در موقع رندیدن به لبه صفحهی عقب گیر می کند و چنانچه کمتر از ضخامت پوشال از صفحه ی جلو تنظیم شده باشد،انتهای چوب در حال رندیدن با اندازه 3 تا 4 سانتیمتر که بستگی به فاصله لبه تیغه از صفحه ی جلو دارد،بیشتر رندیده می شود . در اصطلاح گویند انتهای کار می افتد و نهایتا" سطح صاف مورد نظر به دست نخواهد آمد . حالت های مختلف آن در شکل  قابل مشاهده می باشد .

توپی رنده

توپی ماشین رنده که وظیفه ی اصلی ماشین را عهده دارد است ، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد . لذا باید در اجزای آن از نظر مکانیزم ساخت،جنس و تنظیم دقت زیاد نمود . توپی ماشین در زمان قدیم به صورت چهار گوش نیز ساخته می شد و تیغه ی آن به صورت عریض تر از تیغه های فعلی تهیه می گردید . این توپی به وسیله ی پیچ یا مهره ثابت می شد و اغلب دو تیغه بود . ایجاد سطح ناصاف تر از رنده های امروزی، تولید صدای زیاد و خطر بیشتری برای انسان داشت ، از این رو میله یا توپی های استوانه ای را با استفاده از کفشک ، جایگزین آن ها نمودند، که این امکان  را می داد تا از تیغه های نازک تر و کم عرضی که از فولاد گرانبها تهیه م یگردید در ان ها استفاده شود . افزایش تعداد تیغه ها به علت لزوم استفاده از کفشک ها برای ثابت نگهداشتن تیغه، باز هم محدود بود و تنظیم تیغه به علت پیچ های روی کفشک و همچنین مسئله ی ایمنی تیغه که در موقع کار به علت نیروی گریز از مرکز به خارج پرتاب نگردد، باعث گردید نوع دیگر توپی به صورت استفاده از گوه های فلزی کشویی مطرح شود و آن هم به علت نیاز به استفاده از قطعات بزرگ گوه ی کشویی  تعداد تیغه ها محدود می گردید و سطح چوب با صافی مورد نیاز تولید نمی شد. با تحقیقات بیشتر به تولید توپی به صورت استوانه با استفاده از گوه های ظریف فولادی که به کمک پیچ های متعدد در غلطک تیغه را محکم نگه می دارد ، موفق شدند و از نظر زوایای مطلوب بهترین زاویه قرار تیغه در توپی 40 درجه و بهترین زاویه پخ تیغه 30 تا 40 درجه در این نوع میله ها به دست آمد .

توپی استوانه ای

توپی های استوانه ای که امروزه در ساختمان اکثر رنده ها از آن استفاده می شود ، به صورت 2 تا 6 تیغه می باشند و طبق شکل (11-5) تشکیل شده از:

a:فنر زیر تیغه

b: تیغه رنده

c:گوه یا پروفیل فولادی محکم کننده

d: پیچ محکم کننده تیغه

توضیح این که پروفیل های فولادی در توپی طوری قرار داده می شوند که بعد از ثابت کردن به وسیله ی پیچ و محکم شدن تیغه ها ، لبه برنده پروفیل کاملا" در خط محیط دایره توپی قرار می گیرد و تیغه ها در مواقع قرار گرفتن باید طوری تنظیم شوند که لبه ی برنده ی تیغه7/0 تا1 میلیمتر بالاتر از محیط استوانه میله و لبه ی گوه واقع شود. برای این که پوشال حاصله در موقع رندیدن به موقع ، شکسته شده و به صورت لوله شده از چوب قطع و مانع ایجاد کندگی در چوب شود ، صفحه ی کارگیر را به اندازه ی 4 تا 5 میلیمتر عقب تر از خط دایره ای لبه ی تیغه تنظیم می شود .

در توپی های استوانه ای امروزی برای صرفه جویی در وقت موقع تعویض تیغه چون استفاده از پیچ های سفت کننده ی گوه ها که تعداد آن ها برای یک توپی چهار تیغه به 36 عدد می رسد ،وقت زیادی لازم دارد،لذا مکانیزم استفاده از توپی های با گوه ی ثابت که تعداد پیچ های محکم کننده ی تیغه در آن به حداقل رسیده و فقط دارای یک یا دو پیچ شل و سفت کننده ی تیغه می باشد ،با کم کردن تعداد پیچ ها صدای ماشین را نیز خیلی کم کرده اند .

در بعضی توپی ها که از گوه ی فولادی متحرک استفاده می شود ، برای از بین بردن پیچ های متعدد و صرفه جویی در وقت تنظیم تیغه سیستم استفاده از مکانیزم هوای فشرده (نیوماتیک) و یا مایعات(هیدرولیک) را جایگزین کرده اند (شکل 12-5) که بعد از قرار دادن تیغه در توپی با برقرار کردن فشار هوا یا روغن توپی گوه مربوط کاملا" در جای خود ثابت و به تیغه ها فشار لازم را وارد می نماید که مقدار فشار آن به وسیله مانومتر نصب شده ،قابل کنترل می باشد . در این نوع توپی ها امتداد تیغه را قدری بالاتر از اندازه ی استاندارد ؛یعنی،حدود 2 میلیمتر روی توپی با دست قرار داده،سپس با فشار 5 اتمسفر آن ها را ثابت می نمایند. بعد از تنظیم کامل با استفاده از دستگاه های مربوط فشار پشت تیغه را ابتدا تا 100 اتمسفر بالا می برند تا تیغه کاملا" در جای خود محکم و ثابت قرار گیرد،و سپس فشار هوا یا روغن پشت تیغه ها را تا 50 اتمسفر تقلیل داده و پیچ های مربوطه روی توپی های آن را ثابت می کنند تا مانع خروج تیغه در موقع روشن کردن ماشین و برقراری نیروی گریز از مرکز از روی توپی گردند.

بعضی از کارخانه ها ، توپی یا غلطک های با شیار (جای تیغه ) کج و یا مارپیچ را به بازار داده اند . حسن این نوع توپی ها به دلیل این است که به صورت تدریجی با چوب برخورد کرده ،صدای کمتری تولید و پیوستگی تیغه باعث از بین رفتن گام (داغ) تیغه می شود . همچنین کم شدن خطر پس زدن قطعه کار در موقع برگشت و به عقب کشیدن قطعه می باشد . به علت مارپیچ بودن شیار توپی استفاده از تیغه های رنده معمولی به ضخامت 5/2 تا 4 میلیمتر امکان ندارد . در این نوع توپی ها از تیغه های با ضخامت 1 میلیمتر قابل تیز شدن و یا یک بار مصرف استفاده می کنند . بیشتر توپی های ذکر شده به صورت دو تیغه تهیه می شوند ولی 4 و6 تیغه ی آن نیز وجود دارد . برای ایجاد سطوح صاف تر معمولا" دور این توپی ها 6000 تا u/min 9000 می باشد.

تیغه های ماشین رنده از فولادهای آلیاژی سخت HSS و یا کرم- نیکل دار می باشد و در انواع عریض چاک دار و ضخامت متوسط بدون چاک و نوع نازک یکبار مصرف ساخته می شود . طول این تیغه ها به اندازه ی طول میله یا توپی ماشین رنده وبرابر عرض صفحه ی ماشین می باشد .

عرض قابل رندیدن کلیه ماشین های رنده از روی طول تیغه آن برآورد می گردد و عرض تیغه های مختلف متناسب با طول تیغه است؛مثلا" چنانچه عرض ماشین رنده 250 تا 215 میلیمتر باشد،عرض تیغه برابر 30 میلیمترو ضخامت  آن 2میلیمتر وو چنانچه عرض صفحه ی ماشین 400 تا 800 میلیمتر باشد ، عرض تیغه 35 میلیمتر و برای ماشین های رنده با طول 1125 تا 1600 میلیمتر عرض تیغه 40 میلیمتر و ضخامت آن 4 میلیمتر خواهد بود . لبه ی تیغه رنده ها معمولا" تا 45 درجه پخ خورده و تیز شده است . کارخانه ی سازنده ی آلمانیGUHDO این تیغه ها را در سه اندازه ی کوچک، برای رنده های دستی و ماشینی خیلی ظریف، متوسط، برای رنده های معمولی، قوی، برای رنده کاری های خشن و زیاد ، با ابعاد زیر تولید نموده است :

الف: ضخامت 3 میلیمتر- عرض 25 میلیمتر- طول 60 تا 510 میلیمتر

ب: ضخامت 3 میلیمتر- عرض 20 میلیمتر- طول 60 تا 860 میلیمتر

ج: ضخامت 3 میلیمتر- عرض 35 میلیمتر- طول 60 تا 1010 میلیمتر

، این کارخانه برای بالا بردن کیفیت تیغه های فولادی و عرضه ی آن با قیمت مناسب مبادرت به ساخت تیغه های با لبه جداگانه از فولاد ویدیا(فولاد کربن دار)نموده که چنانچه لبه ی تیغه در موقع رنده کاری در اثر برخورد با مواد سخت مانند آهن و سنگ ریزه ، شکسته و یا در اصطلاح پریده نشود، عمر تیزی تیغه به 30 تا 51 برابر تیغه های معمولی می رسد . از نظر صرفه جویی در وقت باز و بسته کردن و تنظیم تیغه که خیلی مهم است ، بازدهی اقتصادی کار را چند برابر خواهد کرد . اگر چه ممکن است قیمت آن تا 5 برابر قیمت تیغه ی معمولی باشد.

در بعضی ماشین های رنده ، کنار صفحه به صورت دو راهه فرو رفتگی وجود دارد  که از آن برای ایجاد دو راهه در چوب استفاده می کنند و تیغه های این نوع رنده ها علاوه بر پخ داشتن یک لبه ی طولی آن در سر نیز عرض آن پخ خورده است تا بتواند در موقع رندیدن سطح چوب در صورت نیاز کنار آن را نیز دو راهه بزند . بعضی از کارخانه های سازنده ماشین های صنایع چوب مانند کارخانه سوئدیICA با ابتکار خاص خودش تیغه های پروفیلی جدید با توپی های مخصوص به صورت تولید نموده است .

قطر توپی های فوق بدون تیغه رنده 160 میلیمتر و با تیغه رنده 162 میلیمتر و عرض قابل رندیدن آن 260 میلیمتر و تعداد دور آن 6000 دور در دقیقه با سرعت پیشبرد کاری به طور اتوماتیک حدود m/min5/3 می باشد و در رنده می تواند تا m/min25 چوب را رنده نماید .

صفحه ی ماشین رنده مخصوص دو راهه زدن با لبه ی صفحه ی شانه ای و گونیای ماشین نشان داده شده است . در کاربرد تیغه های گران قیمت ویدیا و یا الماسه باید دقت کرد چون این گونه تیغه ها حساسیت زیادی را در برابر ضربه (به علت کربن دار بودن) دارند. این تیغه ها باید حتی المکان در ماشین با یاتاقان سالم به کار برده شوند تا در مقابل تغییرات مقاومت چوب؛مانند، گره ها و غیره نیز خطر شکستگی تیغه کمتر شود . لازم به تذکر می باشد که گوه ها و تیغه ها و به طور کلی قطعاتی که در شیار توپی های رنده به کار بده می شوند باید دارای وزن مشاوی باشند تا نیروی گریز از مرکز باعث متلاشی شدن و یا از جا کنده شدن و پرتاب آن ها نگردد . باید سعی شود در توپی هایی که تیغه و گوه به وسیله ی پیچ های ساده محکم می شوند ،تعداد دور ماشین از 4000 دور در دقیقه تجاوز ننماید .

تنظیم نمودن تیغه های رنده(Knife Setting Devices)

توپی های رنده دارای 2 تا 6 شکاف برای قرار دادن تیغه های رنده می باشد که هر کدام از شیارها سیستم خاص محکم کردن تیغه را به وسیله ی پیچ ساده،پیچ و گوه فولادی و یا سیستم نیوماتیک و هیدرولیک دارند . در بیشتر ماشین های رنده موجود در ایران از گوه های فولادی استفاده می شود ، لذا ابتدا پیچ های پشت گوه را که معمولا" هر گوه دارای 9 عدد پیچ است، باید شل نمود تا تیغه بتواند به راحتی داخل شیار یا کنشکاف مربوط شود . کف شیار توپی ها به یکی از سه سیستم استفاده از فنر تیغه ای یا فنر لوله ای و یا پیچ و مهره برای بالا و پایین دادن تیغه ها مخصوصا" بالا دادن خود کار آن در زمان شل بودن گوه مجهز می باشد و تیغه از پشت گوه فولادی داخل کنشکاف توپی و روی این فنر و مارپیچ قرار می گیرد و به طور آزاد چند میلیمتر بالای خط دایره محیطی میله واقع می شود . سپس با دست آزاد آن را تا حدود 5/1 تا 2 میلیمتر در شیار داخل می کنیم و پیچ وسط گوه را قدری محکم می نماییم تا تیغه در محل خود قرار گیرد . هدف از تنظیم تیغه قرار گرفتن تیغه در توپی به فاصله ی 1 میلیمتر بالاتر از لبه ی گوه و یا خط دایره ی محیطی توپی می باشد که برای این کار یا از دست آزاد به ترتیب فوق در شروع استفاده می نمایند و یا با استفاده از دستگاه فلزی تنظیم تیغه انجام می دهند که روی تیغه قرار داده و آن را به داخل شیار فشار داد. چون دستگاه تنظیم دارای پایه های قابل تنظیم متناسب با محیط توپی رنده و در وسط پایه قطعه فلز نرمی قرار داده شده که به فاصله ی یک میلیمتر بالاتر از قسمت مقعر پایه ی آن تنظیم گردیده ،لذا دو طرف پایه روی محیط استوانه ای توپی و قطعه فلز نرم آن روی تیغه قرار می گیرد و آن را تا 1 میلیمتر بالاتر از محیط توپی در کنشکاف مربوط می فشارد و پس از این عمل پیچ های پشت گوه ی فولادی محکم می شود و تیغه ی تنظیم شده در محل خود محکم می گردد .

البته دستگاه های تنظیم با صفحه ی مدرج ساعتی نیز وجود دارد که زیر پایه دستگاه روی صفحه رنده قرار گرفته و زبانه ی متحرک فنر دار زیر دستگاه روی لبه ی تیغه واقع می شود و میزان یکنواختی و مقدار بالا و پایین بودن تیغه از محیط استوانه را مشخص می نماید .

دستگاه های کوچک تنظیم نیز به شکل شابلون های با قوس مقعر متناسب با قطر توپی رنده از طرف کارخانه های سازنده ی هر دستگاه تولید می شود  و همچنان برای راحتی عمل در ماشین های رنده ی فاقد دستگاه تنظیم استاندارد،تکنسین مربوط می تواند شابلون فلزی از جنس آلومینیوم یا برنج با محاسبه فرم اولیه بسازد . چنانچه هیچ گونه وسیله یا دستگاه تنظیم در اختیار نباشد ، می توان با استفاده از یک قطعه چوب کوچک مثلا" چوب راش به ابعاد 30*60*400 میلیمتر و یا حدود آن که یک سطح آن کاملا" گونیایی رنده شده باشد، استفاده نمود . به این ترتیب که صفحه ی کار گیر رنده را تا روی توپی پایین برده ، مماس نمود که حد آن با قرار دادن همان چوب رندیده شده روی صفحه ی عقب و توپی که در یک خط تماس قرار گیرند ،قابل تنظیم می باشد ،تیغه را در کنشکاف قرار داده،با چشم تا حدود یک میلیمتر بالاتر از خط دایره ی محیط توپی آن را داخل کنشکاف توپی می نماییم و پیچ وسط گوه را قدری سفت می کنیم . سپس دو پیچ طرفین را نیز در صورتی که برآمدگی تیغه در حدود استاندارد قابل قبول با کنترل چشمی می باشد ،قدری سفت کرده ، آن گاه چوب رنده شده را از قسمت صاف آن روی یک طرف توپی و صفحه ی عقب گذاشته، بدون آن که لبه ی تیغه با آن تماس داشته باشد و محل قرار چوب را درلبه ی صفحه ی عقب بامداد علامت می گذاریم . سپس چوب را در همان محل آزاد گذارده و توپی را آهسته و در جهت عقربه های ساعت حرکت می دهیم . تا لبه ی تیغه با چوب برخورد کرده و آن را به اندازه یx به جلو حرکت دهد این عمل را در طرف دیگر توپی و وسط آن نیز به همین ترتیب انجام می دهیم چنانچه حرکت چوب به جلو با تماس با لبه ی برنده از نقطه علامت گذاری قبلی با لبه ی صفحه ی عقب به اندازه ی X بود ، تیغه در تمام نقاط توپی یکنواخت تنظیم شده است و اگر چنانچه طرف دیگر n –x بود، باید مقداری تیغه بالا بیاید که با شل کردن پیچ گوه آن این عمل انجام می شود و چنانچه n+x بود با انتهای همان چوب ضربه آهسته به لبه ی تیغه در همان طرف بالا آمده می زنیم و تیغه را پایین قرار می دهیم و مجددا" عمل کنترل تنظیم را تکرار می کنیم . به این ترتیب یک تیغه توپی تنظیم می شود و مجددا" با همان چوب و با همان اندازه های به دست آمده تیغه های دیگر توپی را نیز تنظیم می نماییم.

در موقع محکم کردن پیچ ها باید خصوصا" در تیغه های نازک دقت نمود تا اولا" پیچ ها در یک مرحله سفت نشوند بلکه در سه تا چهار مرحله عمل سفت کردن صورت گیرد،ثانیا" ابتدا پیچ وسط محکم شود ، سپس یک پیچ از طرف راست و یک پیچ از طرف چپ و پیچ متوسط محکم گردد تا به انتهای طرفین برسد . این عمل برای یکنواخت قرار گرفتن تیغه در کنشکاف و جلوگیری از ترک خوردن و شکستن تیغه ها در موقع رندیدن می باشد .

گونیای ماشین رنده ( Surfacing Fence  یا     Miter Guide)  

گونیای ماشین رنده از یک صفحه ی کم عرض با طول نزدیک به طول صفحه ی کارده از جنس چدن ساخته شده که روی صفحه ی ماشین رنده در موقع عمل قرار دارد و قسمت بیشتر طول آن باید روی صفحه ی کارده واقع شود .

این گونیا دارای مکانیزم خاصی برای قرار روی صفحه می باشد که هم قابل حرکت در عرض صفحه ی ماشین روی میله رنده بوده ، هم قابل کج و راست شدن به اندازه ی 45  درجه برای رندیدن چوب ها با زاویه است . ولی بیشتر اوقات روی زاویه 90 درجه تنظیم می گردد . در ماشین های رنده جدید با صفحه ی مدرجی که به گونیا نصب نموده اید کنترل زاویه گونیا راحت تر شده ، ولی در ماشین های قدیمی این عمل باید به وسیله ی گونیای 90 درجه برای حالت معمولی و یا گونیای باز شو که زاویه ی آن قبلا" تنظیم گردیده برای رندیدن با زوایای مختلف کنترل و گونیا محکم شود که برای ثابت شدن گونیا پیچ ها یا اهرم های مختلف روی گونیا وجود دارد .

نکته قابل توجه این که چون گونیا به طور مرتب بنا بر عرض چوب مورد نیاز برای رندیدن در عرض ماشین روی طول توپی و لبه ی تیغه موقع حرکت برخورد ننماید . برای این منظور کارخانه های سازنده قسمت وسط یا قسمت جلوی گونیا را که روی میله و صفحه ی کارگیر قرار می گیرد 2 تا 5 میلیمتر کوتاه تر از عرض قسمت عقب گونیا تهیه می نمایند . که این مسئله در رنده باید قبل از شروع کار کنترل شود .

مسائل ایمنی ماشین رنده

ماشین رنده به خاطر مکانیزم ساخت و روشی عملی که باید با آن انجام شود چنانچه احتیاط های لازم در آن به عمل نیاید ،ممکن است ایجاد خطرات زیادی برای عمل کننده نماید . لذا تکنسین مربوط باید نکات حفاظتی آن را بداند و به ترتیب زیر عمل نماید .

1-    حتما" در موقع رندیدن از گونیای ماشین استفاده نماید و با تکیه دادن چوب به آن محل رندیدن را انجام دهد .

2-    حتی المقدور با ماشینی کار نماید که حفاظ فنری و یا تاشو روی  تیغه ماشین داشته باشد و در موقع عمل متناسب عرض چوب خود روی حفاظ را بپوشاند تا چنانچه به دلایل مختلف چوب در موقع رندیدن از زیر دست او رها شد و دستش به طرف تیغه سر خورد، خطر کمتری برایش ایجاد شود و یا لباس کار او در موقع رندیدن به تیغه های توپی برخورد ننماید .

3-    چنانچه از حفاظ چوبی تاشو استفاده می شود سعی گردد از حفاظ چوبی بلند کمکی نیز که به کنار چوب فشار وارد می اورد نیز برای رندیدن ضخامت چوب استفاده شود .

4-    حتی الامکان متناسب با عرض چوب مورد عمل ،گونیای ماشین را طوری تنظیم نماید که کمتر روی صفحه ی ماشین در موقع رندیدن مجبور به خم شدن باشد .

5-    برای رندیدن قطعات کوتاه از پیش دهنده یا شابلون چوبی طبق استفاده نماید و در موقع عمل چنانچه حدود 15 درجه قطعه چوب کوتاه را که زیر شابلون قرار گرفته کج روی توپی حرکت دهد،کار سهل تر و دقیق تر انجام خواهد شد .

6-    برای رندیدن چوب های باریک کم ضخامت از چوب کمکی شابلون استفاده نماید که روی گونیا طوری جا سازی شده که راحت قابل نصب و برداشتن می باشد و باید بدون لغزش در موقع رندیدن روی صفحه ی و کنار گونیا باقی بماند تا دست روی آن به عنوان گونیا تکیه داده شده باشد .

7-    در موقع رندیدن وسط چوب هایی که می خواهیم فرورفتگی داشته باشد، دو قطعه چوب گونیا در حد فاصل طول شیار به وسیله پیچ دستی با گیره محکم می کنیم .

8-    برای رندیدن چوب های بلند کم عرض جهت جلوگیری از به هم خوردن تعادل در موقع رندیدن حتی الامکان علاوه بر استفاده از چوب بلند فلزی که به عقب صفحه ی کارگیر محکم گردیده از یک قطعه چوب کمکی که به پایین صفحه ی یا چوب بلند مورد عمل پشت آن فشار وارد می آورد ، استفاده می نماییم .

9-    در موقع شل و سفت کردن پیچ های گوه برای تعویض و تنظیم تیغه ها برای این که در صورت در رفتن آچار از پیچ، دست با لبه ی تیغه ی رنده اصابت ننماید ، از یک قطعه چوب که روی توپی پشت دست در جهت حرکت آچار قرار دارد استفاده می کنیم .

10-   از به کار گرفتن قطعه لوله ی کمکی برای بلند کردن با زوی کار آچار و بیشتر سفت کردن پیچ در موقع بستن گوه و تنظیم تیغه های توپی باید خودداری نماییم .

11-   حتی الامکان از ماشین مجهز به سیستم مکنده برای رندیدن استفاده گردد. در غیر این صورت پس از چند لحظه رندیدن و جمع شدن پوشال در زیر توپی با یک قطعه چوب بلند پوشال ها را خارج نماییم . در غیر این صورت در موقع رندیدن ، پوشال های ریز به صورت تکنسین عمل کننده پرتاب شده، مانع دیدن محل رندیدن خواهد شد که امکان ایجاد خطر وجود دارد.

12-   برای انجام کارهای سری می توان از وسیله ی جلو دهنده ی مکانیکی که بالای گونیا و روی توپی ماشین نصب می گردد ، استفاده نمود .

رحیم علیان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 8 دی 1390
ابراهیم عبدالوهاب
شنبه 18 فروردین 1397 09:49 ق.ظ

Thanks! I value this.
we recommend cialis info cialis generisches kanada tadalafilo cialis uk next day we like it safe cheap cialis brand cialis generic cialis dosage order cialis from india cialis daily new zealand cialis vs viagra
شنبه 4 فروردین 1397 09:35 ق.ظ

You stated this terrifically.
cialis generico lilly brand cialis generic cialis therapie buy cialis sample pack generico cialis mexico acquisto online cialis cialis price in bangalore cialis generico online cialis without a doctor's prescription generic for cialis
شنبه 18 شهریور 1396 08:07 ق.ظ
May I simply just say what a relief to uncover someone who really knows what
they are talking about over the internet. You certainly realize how
to bring a problem to light and make it important.
More and more people should read this and understand this side of your story.
I was surprised you are not more popular since you certainly have the gift.
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:03 ق.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem
to get there! Many thanks
یکشنبه 8 مرداد 1396 10:05 ب.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more
of your great post. Also, I've shared your website in my social networks!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:12 ب.ظ
Its not my first time to pay a visit this web page, i am browsing this web page
dailly and obtain good information from here everyday.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:36 ق.ظ
I do trust all of the ideas you've offered for your post.
They are very convincing and will definitely work.
Nonetheless, the posts are very short for starters. Could you please extend them
a little from next time? Thank you for the post.
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:43 ق.ظ
We're a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website provided us with useful information to work on. You have done a formidable job and
our entire neighborhood might be grateful to you.
دوشنبه 28 فروردین 1396 03:13 ق.ظ
Hello to all, since I am truly keen of reading this weblog's post to be
updated daily. It carries nice material.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:34 ق.ظ
Hi, all the time i used to check blog posts here early in the morning, since i
like to learn more and more.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر