تبلیغات
مقالات دانشجویان کارشناسی ارشد کرج - کاربردتخته کامپوزیت چوب پلاستیک در الوارهای کف و مقایسه ویژگی کاربردی و ویژگی زیست محیطی آن .
 
مقالات دانشجویان کارشناسی ارشد کرج
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ابراهیم عبدالوهاب
نظرسنجی
سطح وبلاگ در چه حدی است ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مقدمه

در بازارهای آمریکا ر سال های پایانی سال 1980 تخته کامپوزیت چوب پلاستیک شروع به رشد و ظهور کرد که ا.ین رشد علت هایی داشت که از آن جمله می توان به این نکات اشاره کرد : 1- رشد چوب پلاستیک وابسته به رشد حجم ضایعات پلاستیکی قابل بازیافت است 2- به علت افزایش رضایت مصرف کننده به خاطر دوام بیشتر و هزینه نگهداری پایین تر این نوع محصولات مانند الوارهای کف و دیوارها نسبت به چوب . نکات عمده فروش برای کامپوزیت های چوب پلاستیک عبارتند از : به طور بلغوه خطر شیمیایی ندارد 2- دوام طولانی مدت دارد 3- هزینه نگهداری پایین و مواد آن 4- از مواددبازیافت شده ساخته شده است به همین دلیل آن یک ماده دوستدار محیط زیست اطلاق می شود . که به آنها سبز نیز می گویند و جایگزینی است برای موارد کف . ما در این مقاله کاربرد کامپوزیت های چوب پلاستیک برای الوارهای کف و ویژگی های زیست محیطی آن را مورد توجه قرار می دهیم و همچنین تحلیل می کنیم چرخه زندگی را و مقایسه می کنیم الوارهای چوب پلاستیک را با الوارهای سدر قرمز غربی در سومین بخش مطالعه می کنیم تعدادی از معیارهای کاربردی محیط زیستی را برای تحلیل چرخه زندگی .

تاریخچه

در اوایل محصولات چوب پلاستیک فاقد سفتی مناسبی بودند که اغلب منجر به تضعیف نیم کت های پارک و میزهای پیک نیک می شد نسل بعدی این نوع محصولات به وسیله ضایعات کشاورزی چوب ، پشم شیشه و مواد دیگر تقویت شدند علاوه بر این فیبرها تقویت شده و بهبود پیدا کرده و به طور کلی از نظر قدرت و سفتی تقویت شدند. گرایش های اخیر در ایالات متحده رشد بازار مستمری را از تخته کامپوزیت های چوب پلاستیک را می توانید در شکل 2 مشاهده کنید .

 به هرحال رکود اقتصادی در پروژه برنامه2013 تاثیر منفی خواهد گذاشت . در ساخت تخته کامپوزیت چوب پلاستیک از پلی اتیلن با دانسیته بالا که از شاخص اصلی زباله های شهری است استفاده می شود که به شکل ظروف شیر یا کیسه های پلاستیکی بازیافت میشوند و همچنین از ضایعات چوبی که اغلب به صورت تراشه های جهت دار شده است استفاده می شود که از آنها به عنوان پر کننده خوب یاد می شود معمولا مخلوط 50 به 50 پلاستیک به چوب در تولید چوب پلاستیک رایج است اکثر محصولات چوب پلاستیک با پلی اتیلن سنگین تولید می شود و محصولات کمی با پلی اتیلن سبک و پلی پروپیلن و یا سایر پلاستیک ها ساخته می شوند بنابراین استفاده از 100 درصد پلاستیک های بازیافتی رایج است . اغلب برندهای تجاری چوب پلاستیک به طور قابل ملاحظه ای از پلاستیک های بازیافتی استفاده می کنند و اندک محتوای آن شامل پلاستیک های قبل از بازیافت است . الوارها و دیوارهای داخلی برای فضای باز یک بازار گسترده در آمریکا و اروپای شمالی را به خود اختصاص داده است . در حال حاضر 10 درصد ار بازارهای الوارهای مسکونی در امریکای شمالی و 6 درصد از بازارهای الوارهای مسکونی در اروپا قرار دارد . پیش بینی شده است که الوارهای مسکونی 23 درصد از سهم بازار را از سال 2011 تا 2016 به خود اختصاص می دهد . ولی به طور کلی چوب طبیعی به عنوان ماده اولیه در سطح جهان به شمار می رود دوام وتعمیر و نگهداری

مقایسه رایج ترین متریال مورد استفاده در الوارهای کف شامل ( چوب طبیعی و چوب پلاستیک ) این مواد سابقه دراز مدتی در استفاده برای کف پوش ندارند و فقط نیاز به کمی ریکس دارد و همچنین از یک سو کیفیت چوب هم هنوز به خوبی شناخته نشده است به طور طبیعی دوام گونه های چوبی مانند سدر قرمز غربی یا همان چوب قرمز بین 20 تا 25 سال شناخته شده است و بیشتر در سطح تراس ها و ایوان ها کاربرد دارد و حتی اگر از دورهای رنگ آمیزی هم استفاده شود اغلب از چوب هایی استفاده می کنند که دوام بالایی داشته باشند . نوع چوب تخته های کف به خصوص در منطقی که احتمال آن وجود دارد که دچار آسیب زیست محیطی شود معمولا از نوع برون چوب است . چوب های طبیعی تیمار شده برای مدت طولانی استفاده بسیار با دوام هستند با کمترین هزینه نگهداری وقتی که از آن برای پوشش کف تراس استفاده میشود . تمامی چوب ها را باید از نظر شکاف ، فنجانی شدن ، کج تاری ، پیچیدگی و تاب برداشتن و تاثیر آب و هوا که منجر به خاکستری رنگ شدن الوارها میشود مورد بازبینی و بازرسی قرار داد . چوب هایی که در معرض نمایش هستند به مدت طولانی مدت تیمار میشوند . درباره کیفیت چوب پلاستیک گزارش های منشر شده است که چوب پلاستیک بیش از مواد مرکب دیگر طیف گسترده استفاده دارند . اما آیا حمایت گسترده از این محصول این موضوع را تائید کرده است ؟ آیا همه چیز که در مورد چوب پلاستیک گفته شده است درست است ؟ مطالعات اخیر نشان میدهد که اطلاعات جدیدی برای ارزیابی اثرات زست محیطی چوب پلاستیک در دسترس است . قبل از بیان مشکلاتی که چوب پلاستیک با آن مواجه شده است شایان ذکر است که بگوییم چوب پلاستیک یک محصول نسبتا جدید است . مورل و همکاران (2010) بیان کرده اند که مواد افزودنی در حال حاضر کمک کرده است به کاهش معایب مکانیکی چوب پلاستیک . شات (2005) بهبود خواص چوب پلاستیک را مورد بررسی قرار داده است انتظار می رود این تحقیقات مداوم خواص مکانیکی چوب پلاستیک را برای رفتن به سمت آینده بهتر بهبود بخشد .

مشکلات چوب پلاستیک عبارتند از :

1-قارچ و کپک زدگی : ای بچ (2010) اعلام کرده است که منابع متعدد قارچ و کپک می تواند منجر به لکه دار شدن ظاهر چوب پلاستیک بشود و سطوح و مقاطع چوب پلاستیک را مورد حمله قرار بدهد .

2- تخریب زیست محیطی : مورل و همکاران (2010) به نقل از بیش از 12 مطالعه گزارش شده بین سال 2000 تا 2009 به وضوح بیان کرده اند که بسیاری از چوب های موجود در چوب پلاستیک مستعد تخریب هستند و همچنین آی بچ و همکاران (2003) کامپوزیت های چوب پلاستیک به علت تخریب ناشی از فعالیت قارچ بسیار مستعد فروپاشی هستند .

3- دوره جذب رطوبت : مورل و همکاران (2010) نشان دادند که جذب و دفع رطوبت همراه با خیز و جمع شدن آن است که این مشکل می تواند باعث بروز ایجاد ترک در سطح و تخریب سطح چوب پلاستیک بشود . تولید کنندگان چوب پلاستیک بیان کرده اند که بهتر است از موادی برای ساخت کامپوزیت های چوب پلاستیک استفاده شود که کمترین جذب رطوبت را داشته باشند یا اینکه از درصد های بالای پلی اتیلن برای ساخت چوب پلاستیک استفاده کرد و از پشم شیشه و الیاف طبیعی دیگری به جای چوب استفاده کرد .

4- تخریب از نوع ماورا ء بنفش : نور ماوراء بنفش فقط می تواند برکیفیت سطح و کاهش دوام چوب پلاستیک تاثیر بگذارد . ویندی و همکاران (2004) بیان کردند که تابش اشعه UV می تواند برساختار و ماهیت چوب پلاستیک تاثیر گذاشته و تغییرات در آن ایجاد کند و از طول عمر محصول بکاهد .

5- کم رنگ شدن و بی رنگ شدن : استارک و همکاران (2003)بیان کردند که الوارهای ساخته شده از کامپوزیت چوب پلاستیک در 1000 ساعت قرار گرفتن در معرض نور خورشید در فصل تابستان تا 3000 ساعت باعث محو شدن کامل رنگ چوب پلاستیک میشود گروه پژوهش همچنین دریافتند که بین تابش نور آفتاب وکاهش سختی چوب پلاستیک رابطه مستقیمی وجود دارد . مطالب ذکر شده نشان می دهد که همان مشکلاتی که در چوب رخ می دهد در چوب پلاستیک هم رخ میدهد .

اثرات مفید زیست محیطی تولید الوارهای چوب پلاستیک و استفاده از آنها

پلت وهمکاران (2005) اما در واقعیت چوب پلاستیک به عنوان یک محصول دوستدار محیط زیست معرفی شده است چون به طور معمول از جنس پلاستیک بازیافتی تولید می شود و همچنین طول عمر بالا و هزینه نگهداری پایینی دارد . تا این اواخر هیچگونه تجزیه و تحلیل نظامندی برای اثرات زیست محیطی چوب پلاستیک وجود نداشته است .

 

 

 

بررسی چرخه زندگی (ارزیابی چرخه زندگی )

این مکانیسم به طور سیستماتیک ارزیابی می کند اثرات زیست محیطی مرتبط به یک محصول و کمک می کند به بهبود فرآیند تولید یک محصول بررسی چرخه زندگی اطلاعاتی را فراهم می سازد برای انتخاب و نگهداری از مواد اولیه و محصول و استراتژی عمر محصول . به دلیل ماهیت سیستماتیک LCA این ابزار به عنوان یک ارزیابگر خوب دقیق و قدرتمند روز به روز در حال گسترش است . به طور معمول استفاده از LCA با بررسی دقیق و اندازه گیری مواد خام شروع می شود (از جمله انرژی، نوع محصول ،انتشار آلاینده به هوا ،آب و زمین این بخش از LCA به عنوان فهرست چرخه زندگی یا همان LCI معرفی می شود .

1-   بررسی استفاده از انرژی : به این علت است که تعدادی از مشکلات زیست محیطی مربوط به مصرف انرژی است از جمله : رسوب اسید ، نشت نفت و انتشار آلودگی به هوا از جمله گازهای SO2 و NOx که باعث افزایش دی اکسید کربن در اتمسفر می شود . در مرحله ی بعدی از LCA عواملی در نظر گرفته شده که در حال حاضر قابل اندازه گیری است : از آن جمله اثرات فعالیت های صنعتی بر محیط زیست که شامل اثرات بر گیاهان ،جانوران ،آب و هوا می باشد .

مقایسه چرخه زندگی چوب طبیعی با چوب پلاستیک

بررسی چهارچوب : در سال 2009  سازمان نوآوری خلاصه ای از 142 صفحه از چرخه زندگی الوارهای سدر قرمز غربی و الوارهای چوب پلاستیک ساخته شده از پلی اتیلن نو و الوارهای ساخته شده از 100 درصد پلی اتیلن بازیافتی را منتشر کرد در این میان این گزینه های محصول مورد بررسی قرار گرفت : ارزیابی اثرات زیست محیطی بر چرخه زندگی که از استاندارد بین المللی ایزو 2006 کد 14040/44 تبعیت می کند . واحد کاری در این مطالعه 100 فوت بوده است برای الوارهایی که عمر آن ها از 25 سال تعریف شده است ،عوامل تاثیر گذار محیط زیستی گنجانده شده در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفت که به طور خاص بیشتر بر انرژی اولیه براساس تقاضای جمعیتی ، پتانسیل گرمایش جهانی ، پتانسیل اسیدی ، پتانسیل انباشت گیاهان آبزی ،پتانسیل تخلیه ازون ، پتانسیل تشکیل مه دود و اثرات آن بر دستگاه تنفسی انسان اشاره دارد

مفروضات مورد مطالعه به شرح زیر است : 1- الوارهای چوبی به ابعاد 5.6* 6 اینچ برای چوب های سدر قرمز غربی و پوب پلاستیک در نظر گرفته شد . 2- محصولات الواری چوبی با عمر 25 سال و بدون پوشش در نظر گرفته شد . 3- کلیه محصولات در مناطق عاری از رطوبت تا پایان دوره نگهداری شدند . 4 محصولات سدر قرمز غربی در شمال غربی آمریکا ساخته شد در حالیکه چوب پلاستیک در شرق آمریکا ساخته شد . نتایج مطالعات بر روی مفروضات در شکل زیر نشان داده شده است در هریک از ستون ها محصول با بالاترین تاثیر در آن دسته بندی 100 درصد معیار است .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 12 آذر 1391
ابراهیم عبدالوهاب
چهارشنبه 26 دی 1397 01:22 ق.ظ
I want to to thank you for this excellent read!!
I absolutely loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new
things you post…
سه شنبه 25 دی 1397 01:16 ب.ظ
I love it when individuals come together and share thoughts.
Great website, keep it up!
سه شنبه 25 دی 1397 07:20 ق.ظ
We stumbled over here from a dirferent web ardress and
thought I should checxk things out. I like what I see soo i am just following you.
Look forward to exploring your weeb pagee yet again.
یکشنبه 23 دی 1397 09:12 ب.ظ
Enjoyed reading through this, very good stuff, thank you.
یکشنبه 23 دی 1397 02:06 ب.ظ
Great post but I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Many thanks!
یکشنبه 23 دی 1397 01:17 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a writer
for your weblog. You have some really good articles and I feel I
would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
I'd absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link
back to mine. Please blast me an email if interested.
Regards!
شنبه 22 دی 1397 01:40 ب.ظ
I got what you intend, appreciate it for putting up.

Woh I am happy to find this website through google.
شنبه 22 دی 1397 08:50 ق.ظ
You can certainly see your skills within the work you write.
The arena hopes for even more passionate writers such as
you who are not afraid to mention how they believe.
At all times follow your heart.
جمعه 21 دی 1397 03:25 ب.ظ
I've been exploring for a little bit for any high-quality articles or
weblog posts in this sort of house . Exploring
in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this info So i am glad to express that I have an incredibly good uncanny feeling I found out exactly
what I needed. I so much indisputably will make
sure to don't forget this website and give it a glance regularly.
پنجشنبه 20 دی 1397 05:07 ق.ظ
Lovely just what I was looking for. Thanks to the author for taking
his clock time on this one.
جمعه 14 دی 1397 02:52 ب.ظ
Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other
blogs? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like
to have you share some stories/information.
I know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested,
feel free to shoot me an e mail.
جمعه 14 دی 1397 10:50 ق.ظ
you are truly a excellent webmaster. The site loading
speed is incredible. It kind of feels that you're doing any distinctive trick.
Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a great
process in this matter!
پنجشنبه 13 دی 1397 03:43 ب.ظ
It is in point of fact a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us.
Please stay us informed like this. Thanks
for sharing.
چهارشنبه 12 دی 1397 04:59 ب.ظ
This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to
start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job. I
really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
presented it. Too cool!
دوشنبه 10 دی 1397 10:45 ب.ظ
Fantastic post however , I was wondering if you could
write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little
bit more. Thank you!
دوشنبه 10 دی 1397 03:59 ب.ظ
Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?
Thanks a lot!
دوشنبه 10 دی 1397 12:26 ق.ظ
Good day! I just wish to offer you a big thumbs up for your excellent information you've got right here on this post.
I am returning to your website for more soon.
یکشنبه 9 دی 1397 12:11 ب.ظ
Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew
where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
شنبه 8 دی 1397 06:09 ق.ظ
Excellent post however I was wanting to know
if you could write a litte more on this subject?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more.
Appreciate it!
دوشنبه 3 دی 1397 04:15 ب.ظ
Lovely just what I was looking for. Thanks to the author for taking
his time on this one.
دوشنبه 3 دی 1397 12:10 ق.ظ
As soon as I discovered this site I went on reddit to share some of the love with them.
یکشنبه 2 دی 1397 10:07 ب.ظ
I think the admin of this site is genuinely working hard for his website, because here every information is
quality based data.
شنبه 1 دی 1397 08:11 ق.ظ
Hurrah! In the end I got a web site from where I be capable of truly get
helpful facts regarding my study and knowledge.
سه شنبه 27 آذر 1397 07:11 ق.ظ
This post presents cear idea designed for the new users of
blogging, that really how to do blogging and site-building.
یکشنبه 25 آذر 1397 02:49 ق.ظ
This design is spectacular! You certainly know how to
keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was
almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and more than that, how
you presented it. Too cool!
یکشنبه 25 آذر 1397 12:15 ق.ظ
Highly descriptive article, I liked that a lot. Will
there be a part 2?
شنبه 24 آذر 1397 11:49 ب.ظ
I'm gone to tell my little brother, that he should also visit this webpage on regular basis to get updated from hottest information.
شنبه 24 آذر 1397 02:11 ب.ظ
Very energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?
شنبه 24 آذر 1397 12:26 ق.ظ
Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you
knew where I could get a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?

Thanks a lot!
سه شنبه 20 آذر 1397 09:41 ب.ظ
I always spent my half an hour to read this webpage's articles or reviews every day along with
a mug of coffee.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30